Spring navigationen over og gå direkte til indhold
NYHEDER

Nyt standarddokument til beskrivelse af foreningens bogføringsprocedure

Folketinget vedtog i sommer en ny bogføringslov, og nu er nye regler om beskrivelse af foreningens bogføringsprocedurer trådt i kraft.

DEL ARTIKEL

Andelsboligforeninger har også hidtil været omfattede af bogføringsloven, og har altså i forvejen en pligt til at bogføre og til at opbevare bogføringsmaterialet. De nye regler øger formelt kravene til, hvad foreningerne skal beskrive i den sammenhæng, men handler grundlæggende om, at de aftalte forretningsgange og procedurer for bogføring skrives ned. ABF har indtil nu anbefalet i ABF-håndbogen, at dette sker fx i bestyrelsens forretningsorden, men vi har nu udarbejdet et nyt standarddokument, der kan bruges i stedet.

Du går glip af godt indhold

Det er kun medlemmer, der har adgang til denne artikel. Log ind for at læse resten.

Det nye standarddokument hedder "Beskrivelse af bogføringsprocedure" og kan findes under "Andre dokumenter". Det kræver login at downloade dokumentet.

Du går glip af godt indhold

Det er kun medlemmer, der har adgang. Log ind for at læse resten.