Spring navigationen over og gå direkte til indhold

Hvordan tiltrækker man nye bestyrelsesmedlemmer?

Mange andelsboligforeninger oplever, at det kan være svært at finde nye kræfter til bestyrelsen. Nogle andelshavere holder sig tilbage, fordi de er usikre på opgaverne, mens andre frygter, at bestyrelsesarbejdet bliver for tidskrævende eller for ansvarstungt. Dette webinar handler om, hvordan bestyrelsen kan gøre det mere overskueligt og attraktivt at engagere sig i foreningens arbejde.

Webinaret giver inspiration til, hvordan I kan lette arbejdsbyrden i bestyrelsen, skabe bedre struktur i arbejdet og forberede jer i god tid inden generalforsamlingen, så det bliver nemmere at få nye bestyrelsesmedlemmer med ombord. Webinaret behandler også hvad foreningen kan gøre i situationer, hvor det ikke er muligt at finde andelshavere, der ønsker at indgå i bestyrelsen.

Indhold:

  • Hvordan gør I bestyrelsesarbejdet mere attraktivt for nye medlemmer?
  • Hvordan kan arbejdsbyrden fordeles og lettes i bestyrelsen?
  • Hvordan forbereder I jer bedst inden generalforsamlingen?
  • Hvordan kan I præsentere bestyrelsesarbejdet, så flere får lyst til at stille op?

Du vil forud for arrangementet modtage en e-mail med et link med adgang til webinaret.  

Deltagelse er gratis, og der vil være mulighed for at stille spørgsmål på skrift undervejs. Det er ikke muligt for deltagerne at tænde egen mikrofon under dette arrangement. ABF yder ikke teknisk support. 

Webinaret bliver optaget og deltagerne vil efterfølgende modtage et link til optagelsen, som vil være tilgængelig i 30 dage.  

Læs ABF's persondatapolitik her:Persondatapolitik (abf-rep.dk) 

 Underviser: Rådgiver fra ABF
Tid: 30 minutter
Målgruppe: Medlemmer i etagebyggeri og et plans byggeri i hele landet
Pris: Gratis

Arrangements information

  • Webinar
  • 23. februar 2027 16:00
  • 23. februar 2027 16:30
  • -
  • Online
  • Kun for medlemmer