Kredsgeneralforsamling - Midtsjælland
Kredsbestyrelsen har hermed fornøjelsen af at invitere til årets generalforsamling.
Vi har sammensat et program, I forhåbentligt vil finde spændende. Et program der, ud over selve generalforsamlingen, vil byde på aktuelle indlæg og mulighed for debat og besvarelse af spørgsmål.
Vi starter aftenen med fællesspisning, inden vi går over til generalforsamlingen.
Kredsbestyrelsen indleder generalforsamlingen med at fortælle om arbejdet lokalt i kredsen med at udbygge kontakten til jer medlemmer og afholdelse af lokale aktiviteter. Her vil vi også lægge vores idéer til lokale aktiviteter for det kommende år frem. Bestyrelsen ser frem til en god snak om, hvor I, som medlemmer, gerne ser, at bestyrelsen lægger sin arbejdsindsats og gør sin indflydelse gældende for at støtte op om jer.
Herefter har vi valg til kredsbestyrelsen samt valg af hovedbestyrelsessuppleant.
ABF’s landsformandskab beretter videre om arbejdet med at gøre ABF’s indflydelse gældende politisk på Christiansborg og lokalt i kommunerne, både for at få bygget flere andelsboliger men også for at sikre de bedst mulige vilkår for de eksisterende foreninger, andelshaverne i vores foreninger og de mange interesserede som gerne vil have mulighed for at flytte i en andelsbolig.
Efter en kaffepause vil ABF’s direktør, Jan Hansen, runde aftenen af med en status i forhold til den aktuelle situation på andelsboligområdet. Hvordan ser den nærmeste fremtid ud mht. til priser på andelsboliger og omsætningsmuligheder. Hvordan skal andelsboligen placere sig i forhold til ejer- og udlejningsboliger, og hvilke tiltag kan man gøre som forening for at lette køb/salgssituationen. Hvad byder den nærmeste fremtid på når det gælder grundværdivurdering og grundskyld, mulighed for tilskud til etablering af delebilsordning og kommende lovforslag om ladepunkter til el-biler. Til slut ser vi hvordan en andelsboligforening både kan være omkostningsbevidst og sikre en sund økonomi i foreningen, herunder hvordan vi er stillet i forhold til digital bogføring fra næste år.
Vi glæder os til en god aften. Vel mødt.
Program:
- Velkomst og valg af dirigent og stemmetællere
- Det lokale arbejde for at varetage medlemmernes interesser
a. Kredsberetning 2025 med kredsbestyrelsens oplæg til lokale aktiviteter i Kreds Midtsjælland 2025-26
b. Debat i forhold til, hvor og hvordan I, som medlemmer, gerne ser, at kredsbestyrelsen lægger sin arbejdsindsats og gør sin indflydelse gældende for at støtte op om jer. - Eventuelt indkomne forslag
- Valg til kredsbestyrelsen
a. Introduktion til arbejdet som kredsbestyrelsesmedlem i ABF’s kreds Midtsjælland
Ved kredsbestyrelsen
b. Valg af kredsnæstformand for 2 år
Kredsnæstformand Bent Christiansen er på valg
c. Valg af op 2 kredsbestyrelsesmedlemmer for 2 år
Ingrid Bertelsen og Jens Jørgen Nielsen er på valg
d. Valg af op til 2 kredsbestyrelsesmedlemmer for 1 år
Pladserne er p.t. vakante
e. Valg af op til 2 suppleanter for 1 år
Anne Lise Kjeldgaard Knudsen er på valg. Den anden post er p.t. vakant - Valg af 1 hovedbestyrelsessuppleant for 1 år
Nuværende hovedbestyrelsessuppleant Flemming Sonnesen ønsker at udtræde - ABF’s landspolitiske arbejde: Arbejdet med at varetage andelsboligforeningernes og andelshavernes interesser
Oplæg ved ABF’s landsformandskab - Kaffepause
- Status i forhold til den aktuelle politiske situation på andelsboligområdet
Oplæg ved ABF’s direktør Jan Hansen - Afrunding
Tak for i dag!
Arrangements information
- Generalforsamling
- 09. september 2025 18:00
- 09. september 2025 21:30
- Taastrup Kulturcenter, Poppel Allé 12 - 2630 Taastrup
- Sjælland
- Kun for medlemmer