I seniorbofællesskabet Bovieran Helsingør bor man privat men aldrig alene
I den fælles atriumhave i A/B Bovieran Helsingør mødes andelshaverne til morgenkaffe eller en snak mellem eksotiske planter. For mange af andelshaverne er det netop dét, der gør seniorbofællesskabet til noget særligt: Man bor privat, men aldrig alene. 9. maj holder bofællesskaber åbent hus over hele landet, også Bovieran i Ishøj.
A/B Bovieran Helsingør er et seniorbofællesskab for andelshavere over 50 år. Her er 55 andelsboliger samlet omkring den store vinterhave, som fungerer som husets naturlige samlingspunkt. Og ifølge andelshaverne gør det en mærkbar forskel i hverdagen.
− Det bedste ved at bo her er, at man aldrig er alene. Man kan altid finde nogen at snakke med, siger andelshaver Jens Madsen, der har boet i seniorbofællesskabet siden starten i 2022.
Han flyttede hertil fra eget hus og ser bofællesskabet som et godt sted at blive ældre.
− Man kommer ikke til at sidde alene, når man bor sådan et sted. Man bliver en del af et fællesskab.
-
Andelshaverne Jens, Connie og Jens Peter i den fælles atriumgård, som er omdrejningspunktet i alle syv Bovieran-bofællesskaber. -
Fælles aktiviteter er en del af seniorbofællesskabet i Helsingør, og du kan altid trække dig tilbage, hvis du har brug for dét. -
ABF's kreds Nordsjælland afvikler dialogmøde hos Bovieran. Her ses lokalformand Inge Lise Verdont. -
Alle syv Bovieran-bofællesskaber er bygget efter samme koncept med boliger rundt om en atriumgård med grønne arealer og fiskedam. -
Andelshaverne er mødt talstærkt op til den spændende aften i selskab med andre lokale andelsboligforeninger og ABF Nordsjælland.
Dejligt med liv omkring sig
For andelshaver Connie Lyst handler værdien især om følelsen af liv omkring sig, når hun kommer hjem.
− Det er dejligt, at der er liv. Når man kommer hjem fra ferie, står der altid nogen og vinker og siger: Hej, er du hjemme igen? Det synes jeg er fedt, siger hun.
Hun fremhæver også de små tjenester og den uformelle hjælp i hverdagen.
− Vi hjælper hinanden med at køre til stationen eller vander blomster for hinanden. Man kan sende en sms og spørge, om vi skal drikke en kop kaffe eller et glas vin, siger hun.
Selvom fællesskabet fylder meget, understreger hun, at bofællesskabet ikke er det samme som et kollektiv.
− Vi har hver vores lejlighed. De dage, man vil være sig selv, er man det. Når man har lyst til selskab, går man ud eller skriver til en nabo. Jeg synes, man får det bedste af begge verdener, siger Connie Lyst, der før hun flyttede ind i Boverian Helsingør for fire år siden boede i ejerlejlighed.
Formand Jens Peter Christensen peger på, at fællesskabet også skaber tryghed, når andelshaverne kommer længere op i årene.
− Bor man to sammen, kommer der et tidspunkt, hvor man mister den ene. Her er man stadig ikke alene. Og får man nogle skavanker, er der altid nogen, der giver en hånd eller lægger øre til, siger han.
Han fortæller, at mange flytter ind efter at have boet i parcelhus eller almindelig lejlighed, hvor hverdagen kan blive mere stille, end de ønsker.
− Her får man både sin private bolig og et socialt liv lige uden for døren. Det betyder meget for mange, at man stadig kan lukke sin egen dør, men samtidig vide, at fællesskabet er lige derude, siger Jens Peter Christensen. Selv kommer han fra en anden andelsboligforening sammen med sin hustru.
Masser af fællesaktiviteter for enhver
Hverdagen i foreningen er bygget op omkring aktiviteter, som andelshaverne selv tager initiativ til. Nogle mødes til morgenkaffe i fælleshuset, andre spiller petanque, går ture i skoven eller samles om grillen. Der er også rejsefællesskaber, kreative grupper og fællesspisning.
Da ABF er på besøg falder det sammen med ABF’s kreds Nordsjælland, som låner bofællesskabets grønne oase til et dialogmøde om mangfoldighed i andelsboligforeningen. Her mødes lokale foreninger til netværk og erfaringsudveksling, og er et af mange eksempler på de aktiviteter, som det eksotiske seniorbofællesskab lægger palmer og feriestemning til. En stor del af andelshaverne har da også tilmeldt sig dagens ABF-arrangement.
Ifølge Jens Peter Christensen er det netop sådanne aktiviteter, som er med til at holde huset levende og gøre det nemt for andelshaverne at lære hinanden at kende.
− Det er frivilligt alt sammen. Man kan selv være med til at sætte noget i gang, hvis man har lyst. Rammerne er her, og mulighederne er virkelig mange, siger han.
Han oplever også, at nye andelshavere hurtigt falder til.
− Mange siger, at de bliver overraskede over, hvor hurtigt de lærer folk at kende. Man behøver ikke sidde og vente på, at nogen banker på. Her møder man naturligt hinanden i hverdagen, siger Jens Peter Christensen.
Han understreger samtidig, at boligformen – et bofællesskab som privat andelsboligforening – også kræver noget af dem, der flytter ind.
− Man skal kunne gå fra jeg til vi. Man bor tættere på andre mennesker, og det kræver tolerance og lyst til fællesskab. Til gengæld får man utrolig meget igen, siger han.
Kom med til Bofællesskabernes Dag
Interessen for bofællesskaber vokser i disse år blandt både familier, singler og seniorer, der ønsker mere nærvær og mindre ensomhed i hverdagen.
På Sjælland findes der i dag syv Bovieran seniorbofællesskaber organiseret som private andelsboligforeninger.
Vil man opleve boligformen tæt på, er der mulighed på Bofællesskabernes Dag lørdag den 9. maj, hvor bofællesskaber over hele landet åbner dørene for nysgerrige gæster. Blandt andet holder Bovieran i Ishøj åbent hus for besøgende. (link i højre side)
Besøg et bofællesskab
Lørdag den 9. maj holder bofællesskaber åbent hus over hele landet, blandt andet Bovieran i Ishøj.
Det er gratis at deltage og kræver ingen tilmelding.
Klik på linket og find et bofællesskab nær dig.